Кућни ред

К У Ћ Н И   Р Е Д  –  З А   У Ч Е Н И К Е
Извод из ''Правила понашања ученика, запослених и родитеља ученика''
 
1.        Настава у матичној школи, у преподневној смени, почиње у 7.30 часова, а завршава се у 12.45 часова. Поподневна смена почиње са радом у 13.00 часова, а завршава се у 18.15 часова. У изузетним околностима школа ради по скраћеном распореду звоњења, о чему одлуку доноси директор школе.
2.        Ученици улазе у школу 10 минута пре почетка првог часа, узимају из својих ормарића све уџбенике потребне тога дана и у ходнику, испред своје учионице, чекају долазак наставника и почетак првог часа. Изузетно, ученици који имају предчас могу у школу ући и раније, али само у пратњи наставника. Три кашњења, до 10 минута од почетка првог часа, повлаче један неоправдани изостанак, укључујући и кашњење због узимања књига из ормарића. Свако неоправдано кашњење, на друге часове, дуже од 10 минута повлачи неоправдани изостанак с тим да је ученик дужан да присуствује остатку часа.
3.        Ученици улазе у школу и из ње излазе искључиво на ђачки улаз из дворишта. На наставнички улаз, из парка, ученици улазе само у пратњи старијих особа или ако их је неко од старијих послао да ван школе нешто ураде. Ученици који наставу имају ван главне зграде, а имају потребу за коришћењем тоалета или их наставник из неког разлога шаље у главну зграду чији је ђачки улаз закључан, могу за време трајања часа користити наставнички улаз.
4.        Након 5 минута од почетка часа врата на ђачком улазу се закључавају и поново отварају непосредно пре завршетка часа. Ученик који касни на час, јавља се дежурном ученику и после уписивања одлази на час.
5.        Забрањено је свако безпослено шетање и задржавање у холу и ходницима за време трајања наставе, као и ометање дежурног ученика. Ученик који из било ког разлога излази из учионице за време наставе дужан је да се јави дежурном ученику који ће његов излазак евидентирати у књигу дежурства. Ученици који не похађају часове страног језика јављају се раднику обезбеђења и са њим у договору проводе време до краја часа.
6.        Ученици су дужни да на часове физичког васпитања доносе прописану опрему.
7.        По завршетку наставе ученици напустају школску зграду и двориште. Изузетно, ученици могу остати у згради само ако је то предвиђено планом рада школе.
8.        За време великог одмора сви ученици излазе у двориште. За време трајања одмора у главној школској згради, ученици се могу задржавати само у простору школске кухиње (продавнице). У случају лоших временских прилика ученици, за време великог одмора могу боравити и у ходницима, о чему одлучује дежурни наставник.
9.        За време трајања малог одмора ученици мењају учионицу и могу отићи до тоалета,  а затим испред кабинета, у ходнику, чекају наставника и улазе унутра тек кад им он отвори. По завршетку часа ученици напустају кабинет, а наставник за њима закључава учионицу.
10.     Ученику је забрањено да:
·         Самовољно напушта час и друге активности у којима као ученик школе учествује;
·         У школу доноси оружје, оруђе, петарде и друга експлозивна средства која могу нанети озледе, угрозити живот ученика и запослених, односно нанети штете школској имовини;
·         У школу доноси и користи алкохол, опијате, наркотике и друга средства са психоактивним дејством која могу угрозити здравље ученика;
·         У школи самовољно решава међусобне сукобе употребом оружја, оруђа и физичке силе;
·         Пуши у просторијама школе и школском дворишту;
·         Користи мобилни телефон и друга средства комуникације и ласерску технику, којом се ремети рад на часу или се иста користи у сврху преваре у поступку оцењивања;
·         Снима и фотографише друге ученике, наставнике и остале запослене без њихове дозволе,
·         Улази у зборницу и друге службене просторије без позива и одобрења, и да се задржава у ходницима школе за време трајања наставе.
11.     Ученик, односно његов родитељ или старатељ одговарају за материјалну штету коју ученик намерно или из крајње непажње нанесе школи у складу са законом.
12.     Школа није одговорна за вредне и скупоцене предмете, као и мобилне телефоне које ученици донесу у школу а исти им за време боравка у школи нестану или их сами ученици изгубе. Мобилне телефоне који се због ометања часа одузму ученицима, наставници предају одељенским старешинама, а они их враћају искључиво родитељима.  
13.     Ученици имају обавезу да поштују школска правила, одлуке директора и других органа школе (Школски одбор, наставничко веће и Савет родитеља), као и да поштују личност других ученика, наставника, радника обезбеђења и осталих запослених у школи. Такође, није дозвољено непристојно обраћање другим ученицима, наставницима, стручним сарадницима и осталим запосленима.
14.     Ученици су дужни да у школу долазе уредни, у пристојној и чистој одећи, са пристојним и чистим фризурама. 

К У Ћ Н И   Р Е Д  
З А   Н А С Т А В Н И К Е   И   О С Т А Л Е   З А П О С Л Е Н Е
Извод из ''Правила понашања ученика, запослених и родитеља ученика''
1.        Наставник долази у школу 10 минута пре почетка свог првог часа, прикладно одевен и уредан, тако да својим изгледом васпитно делује на ученике. Изузетно, дежурни наставник долази у школу 20 минута пре почетка првог часа и одмах одлази на своје место дежурства.
2.        У току часа, наставник не може истовремено пустити више од једног ученика да напусти учионицу, а првих 15 минута није дозвољено пуштање ученика до тоалета, осим ако наставник не процени другачије.
3.        Свађе, вређања, игнорисања или отворена нетрпељивост међу запосленима нису дозвољене. Такође, и ненајављене посете и ометање других часова од стране запослених није дозвољено.
4.        Обавеза је наставника да поштује распоред часова, време почетка наставе, распоред дежурства и распоред замена одсутних колега, које му одреди директор школе, стручни сарадник или главни дежурни наставник.
5.        Наставник је дужан да на време одлази на часове и да на време обавести директора о свом изостајању с посла (најмање два дана пре изостајања) ради благовременог организовања замене.
6.        За изношење средстава рада из школе запослени мора прибавити одобрење директора.
7.        Наставник не сме да угрожава или повређује физички и психички интегритет ученика, нити да их физички и психички кажњава или на други начин злоставља. Такође, наставник не сме у школи да изражава или подстиче националну, верску, расну и полну нетрпељивост.
8.        Наставник је дужан да ученицима и родитељима или старатељима даје на увид резултате писмених провера знања, као и друге евиденције које они затраже. Ђачке књижице и сведочанства одељенски старешина уручује искључиво родитељу или старатељу уз њихов потпис којим потврђују преузимање документа. Све писмене провере знања се чувају у школи и показују родитељима на њихов захтев.
9.        Наставник је дужан да у унапред заказаном термину ''отворених врата'' прима родитеље и даје им све информације о успеху у учењу и владању њиховог детета. Пријем родитеља ван овог термина је могућ само ако је унапред заказан и ако не ремети наставни процес.
10.     Запосленима је забрањено пушење у просторијама школе и школском дворишту, као и уношење и коришћење алкохола, опијата, наркотика и других средстава са психоактивним дејством.
11.     У току дежурства, запослени је дужан да обезбеди несметано извођење наставе, као и да обавести директора или стручну службу о недоласку наставника ради обезбеђивања замене.
12.     Наставник отвара кабинет и улази први на почетку сваког часа. На крају часа, наставник излази последњи из кабинета, прегледа да ли је сав инвентар у првобитном стању и закључава врата за собом. У случају да примети материјалну штету причињену у кабинету, пријављује случај директору школе. Задуживањем кључа од кабинета наставник преузима материјалну одговорност за стање у кабинету у току извођења наставе.
13.     Наставник је дужан да уредно води дневник рада, односно матичну књигу и другу прописану документацију о образовно-васпитном раду и благовремено је преда директору школе. Одељенски старешина прати остваривање распореда часова у свом одељењу и упозорава наставнике који неуредно воде евиденцију.
14.     Нставници, као и остали запослени дужни су да чувају службену тајну и да не дозволе да службене информације излазе ван школе.
15.     Наставник је дужан да сарађује са родитељима, односно старатељима ученика, као и одељенским старешинама, а одељенски старешина да их обавештава о свим активностима ученика и да активно учествује у решавању њихових проблема који настају у процесу образовно-васпитног рада.
16.     Коришћење мобилних телефона за време часа наставницима, као и ученицима није дозвољено. Мобилне телефоне одузете на часу због ометања наставе предметни наставници предају одељенским старешинама, а они враћају искључиво родитељима. Школа не сноси одговорност за нестанак мобилних телефона и других вредних предмета, за време трајања наставе.
17.     На дан одржавања родитељског састанка одељенски старешина је дужан да дежурном ученику достави информацију о времену и кабинету у коме ће се одржати родитељски састанак.
18.     Наставник је дужан да сарађује и даје све информације које се од њега затраже особи која је задужена за одржавање школског сајта, школског листа или других школских средстава информисања.
19.     Запослени на помоћно-техничким пословима дужни су да свакодневно прегледају учионице и остале просторије у школи, затварају прозоре и врата, гасе светла, проверавају и одржавају водоводне, грејне и друге инсталације и одржавају чистоћу школских просторија, дворишта и спортских терена. Такође, у сарадњи са дежурним наставником предузимају све мере ради одржавања реда и мира у школи, безбедности ученика, запослених и имовине школе.

К У Ћ Н И   Р Е Д  
З А   Р О Д И Т Е Љ Е (СТАРАТЕЉЕ) У Ч Е Н И К А  И   Т Р Е Ћ А   Л И Ц А

Извод из ''Правила понашања ученика, запослених и родитеља ученика''
 
1.       Лице које није ученик школе или запослено у школи, дужно је да се на улазним вратима јави дежурном ученику и раднику обезбеђења и покаже личну карту, службени позив или другу исправу ради идентификације. При томе се не сме задржавати у ходницима и другим просторијама школе нити ометати рад, већ поступа према инструкцијама дежурног ученика, дежурног наставника  или радника обезбеђења.
2.       Лице које није запослено у школи може бити упућено код директора школе, стручних сарадника или наставника само уколико има заказан разговор или уколико се тражена лица сагласе о пријему истог.
3.       Родитељи или старатељи ученика могу посетити наставнике и стручне сараднике  и са њима обавити разговор у термину ''отворених врата'', по позиву наставника или на термин унапред заказан телефонским путем. У свим осталим случајевима наставници или стручни сарадници нису у обавези да примају родитеље или старатеље (али то могу учинити по својој слободној вољи, уколико то не ремети наставни процес).
4.       Уколико се родитељ или старатељ у току разговора не придржава теме и понаша се непримерено саветодавној ситуацији, биће опоменут, а ако се и после тога не придржава наведеног, разговор ће бити прекинут, обавештено школско обезбеђење, а по потреби и полиција. Ако дође до прекида разговора радник обезбеђења ће испратити родитеља до излазних врата.
5.       Родитељи или старатељи који чекају децу и ученике могу у улазном холу чекати крај час само у случају лоших временских услова и у касним поподневним сатима када је напољу мрак. У свим другим ситуацијама родитељи чекају децу у школском дворишту.
6.       Родитељима или старатељима није дозвољено да у току наставе, својим приватним аутомобилима или другим превозним средствима, улазе у школско двориште.
7.       У време одржавања родитељских састанака родитељ или старатељ се јавља дежурном ученику, дежурном наставнику или раднику обезбеђења и од њих добија информацију о времену и месту одржавања састанка.
8.       Последње недеље првог, односно другог полугодишта наставници и стручни сарадници неће, са родитељима, обављати разговоре везане за успех ученика.
9.       Родитељу, односно старатељу или другом лицу које није ученик школе или запослен у школи забрањено је:
·         Да уноси оружје, оруђе и друга средства којима се могу нанети озледе, удрозити живот ученика и запослених, односно нанети штета школској и личној имовини. Изузетак чине службена лица полиције док су на дужности и радници службе физичког обезбеђења школе;
·         Да пуши у просторијама школе и школском дворишту;
·         Да уноси, односно користи алкохол, опијате, наркотичка средства и друга средства са психоактивним дејством;
·         Да самовољно решава међусобне сукобе или сукобе ученика употребом оружја, оруђа или физичке силе;
·         Да вулгарним и непристојним речима комуницира са ученицима, радницима школе или трећим лицима;
·         Да вређа или физички кажњава своје или другу децу у школи;
·         Да врши политичку пропаганду међу ученицима и радницима школе у време извођења наставе у школи,
·         Да у школу долази непримерено обучен.
10.   Ђачке књижице и сведочанства, уз потпис, од одељенског старешине преузимају искључиво родитељи или старатељи.
11.   Родитељи односно старатељи су дужни да се информишу и прате развој, напредовање, понашање, учење и успех свог детета, да по том питању сарађују са одељенским старешином и поштују одлуке органа школе, као и овај кућни ред.

П Р А В И Л Н И К   О   О Б Л А Ч Е Њ У   И   Л И Ч Н О М   И З Г Л Е Д У  
У Ч Е Н И К А   И   З А П О С Л Е Н И Х

Извод из ''Правила понашања ученика, запослених и родитеља ученика''
 
1.     Ученици су дужни да у школу долазе уредни, у пристојној и чистој одећи и обући, са пристојним фризурама.
2.     Дечаци у школи не смеју да носе: шорцеве, мајице на бретеле, папуче за плажу, капе (качкете, капуљаче) на часу и у просторијама школе и навијачка обележја (шалове, капе и др.).
3.     Девојчице у школи не смеју да носе: шорцеве, прекратке сукње, прекратке мајице, мајице са дубоким деколтеом и танким бретелама, обућу са високим потпетицама, папуче за плажу, мараме на глави (на часу) и накит претераних димензија и у претераним количинама.
4.     Дечаци не смеју да долазе у школу:
·        Дуге распуштене и неуредне косе (ако је дуга коса мора бити уредно везана, шишке не смеју упадати у очи, коса не сме падати на клупу у току рада);
·        Косе обојене у нападне и неприродне боје. 
5.      Девојчице не смеју да долазе у школу:
·        Распуштене и неуредне косе;
·        Косе обојене у нападне и неприродне боје;
·        Нашминкане нападно и непримерено свом узрасту;
·        Предугачких и намазаних ноктију.
6.     Обавеза је запослених да долазе у школу прикладно одевени и пристојног изгледа:
·        Уске мајице, мајице са танким бретелама и дубоким деколтеом могу се користити само уз кошуљу или блејзер;
·        Кратке мајице нису дозвољене;
·        Мајице без рукава нису дозвољене (за мушкарце);
·        Кратке панталоне нису дозвољене;
·        Кратке сукње и папуче за плажу, такође нису дозвољене;
·        Уске панталоне могу се носити само уз дужу тунику или кошуљу.
7.     Сви ученици и запослени чине повреду радне обавезе уколико се не придржавају одредби ''Правила понашања ученика, запослених и родитеља ученика''.

П Р А В А   И   О Б А В Е З Е   Д Е Ж У Р Н О Г   У Ч Е Н И К А
Извод из ''Правила понашања ученика, запослених и родитеља ученика''
 
1.      Листу дежурних ученика одељења одређује одељенски старешина, а својим потписом потврђује директор школе. Ученици који имају смањену оцену из владања и недовољан успех не могу бити дежурни ученици.
2.      Дежуртсво ученика се реализује у обе смене у времену од:
·        7.30 до 12.45 у преподневној смени и
·        13.00 до 18.15 у поподневној смени.
3.      Дежурни ученик је дужан да на место дежурства дође 10 минута пре почетка и то у 7.20 часова у преподневној смени и у 12.50 часова у поподневној смени ради благовременог преузимања дужности.
4.      Дежурни ученик на дежурство долази пристојно обучен и понаша се пристојно и културно према свим особама које у време његовог дежурства посећују школу. Он је прва особа на коју они наилазе и његова је обавеза да о школи створи слику озбиљне и културне јавне установе.
5.      Дежурни ученик је дужан да уредно и тачно води књигу дежурства и у њу евидентира све посете родитеља (старатеља) и трећих лица, као и време њиховог боравка у школи. Такође, дежурни ученик на посебном листу води евиденцију о ученицима који за време наставе нису на часу, уписује њихова имена, име наставника код кога имају час и разлог изостајања са часа.
6.      У свом раду дежурни ученик сарађује са радником обезбеђења, дежурним наставником, помоћним особљем и свим другим запосленим лицима у школи. У договору са њима дежурни ученик активира школско звоно према распореду звоњења.
7.       У случају посете родитеља или старатеља, као и трећих лица дежурни ученик у књигу дежурства уписује све податке предвиђене рубрикама у књизи. Затим, тражи разлог посете и име запосленог код кога родитељ долази. Док родитељ чека у холу, дежурни ученик одлази да нађе тражену особу и после разговора са њом даје информацију посетиоцу о даљем току посете: одводи особу на састанак или даје други термин састанка ако се посета не може реализовати тог тренутка.
8.      У време одржавања родитељских састанака дежурни ученик, на основу информација добијених од разредних старешина, помаже родитељима да стигну до места одржавања састанка.
9.      У случају потребе за краћим напуштањем места дежурства (физиолошка потреба, куповина ужине, писмени задатак или друга обавеза на часу) дежурни ученик је дужан да затражи дозволу и о томе обавести радника обезбеђења, дежурног наставника или помоћно особље, који ће га заменити у време његовог одсуства.
10.  Дежурни ученик је дужан да сваку посету школи родитеља, старатеља или трећих лица евидентира у књигу дежурства. Ни један догађај у току дежурства дежурног ученика не сме остати незапажен и незабележен.
11.  На крају дежурства дежурни ученик се јавља раднику обезбеђења или помоћним радницима и предаје им књигу дежурства у поподневној смени, односно другом дежурном ученику који наставља дежурство у поподневној смени.
12.  У случају несавесног поступања и не спровођења ових упутстава ученик се скида са листе дежурних ученика.

П Р А В И Л А   Д Е Ж У Р С Т В А   З А П О С Л Е Н И Х
Извод из ''Правила понашања ученика, запослених и родитеља ученика''
 
1.      У току радног дана у школи се организују и дежурства запослених. Распоред дежурства наставника одређује директор школе на почетку школске године.
2.      Директор, такође, одређује и главног дежурног наставника за сваки дан у току недеље. Главни дежурни наставник прати извођење наставног процеса у току своје смене, организује замене за наставнике који су одсутни и све промене уписује у књигу дежурства. О свим детаљима и нејасноћама главни дежурни наставник се консултује са директором или стручном службом.
3.      Пре почетка наставе, најмање 15 минута пре почетка првог часа, и за време великих одмора организују се дежурства наставника на спрату, у приземљу, на улазу и у школском дворишту.
4.      У току малих одмора организује се дежурство помоћних радника на спрату и у приземљу.
5.      Дежурни наставници су дужни да своја запажања у току дежурства уписују у књигу дежурства наставника. Помоћни радници своја запажања усмено преносе главном дежурном наставнику.
6.      Пре почетка наставе ученици се пустају у школску зграду 10 минута пре почетка наставе искључиво на ђачки улаз и упућују се према својим кабинетима уз што краће задржавање у улазном холу.
7.      За време великих одмора дежурни наставници спроводе све ученике ван школске зграде, у школско двориште, а у случају лоших временских услова ученици остају у ходницима школе о чему одлучује главни дежурни наставник.
8.      У току великог одмора ученици могу боравити у школској згради само у простору ђачке кухиње и у тоалетима.
9.      За време малих одмора ученици мењају учионице и задовољавају своје физиолошке потребе, док помоћни радници надгледају и прате ситуацију у ходницима и холовима.
10.  Дежурни наставник је дужан да савесно и одговорно обавља постављене задатке, да све време дежурства проводи на предвиђеном месту и да реагује на све уочене неправилности током свог дежурства.
11.   У току дежурства дежурни наставници сарађују са радником обезбеђења, дежурним учеником, стручним сарадницима и помоћним особљем.
12.  Дежурни наставници су у току свог дежурства дужни да се придржавају ових правила.

П Р А В А   И   Д У Ж Н О С Т И   Р А Д Н И К А   О Б Е З Б Е Ђ Е Њ А
Извод из ''Правила понашања ученика, запослених и родитеља ученика''
 
1.      Радник обезбеђења ради по следећем радном времену:
·        Када су старији ученици пре подне од 7.00 до 15.00 часова и
·        Када су старији ученици после подне од 11.00 до 19.00 часова.
2.      Обавеза је радника обезбеђења да се брине о спровођењу кућног реда у школи у свим његовим сегментима.
3.      У свом раду радник обезбеђења сарађује са дежурним наставницима, дежурним учеником, помоћним особљем и свим запосленима.
4.       Радник обезбеђења не сме да угрожава или повређује физички и психички интегритет ученика, нити да их физички и психички кажњава или на други начин злоставља. Такође, радник обезбеђења не сме у школи да изражава или подстиче националну, верску, расну и полну нетрпељивост.
5.       У току радног времена, радник обезбеђења је дужан да обезбеди несметано извођење наставе, као и да обавести директора или стручну службу о свим проблемима које уочи у згради или школском дворишту.
6.      Обавеза је радника обезбеђења да 5 минута после почетка часа закључа улазна врата на ђачком улазу и да их поново откључа непосредно пред крај часа. За време наставе у ходницима и холовима школе мора бити апсолутна тишина, за шта је одговоран радник обезбеђења. Ученике који касне, после евидентирања од стране дежурног ученика, у највећој тишини спроводи на час. Такође, ученицима који имају потребу за тоалетом, а наставу имају у малој згради, дозвољава улазак на наставнички улаз и прати да њихов боравак у згради не ремети рад осталих  ученика.
7.      Ученицима који чекају школски аутобус или чекају из неког другог оправданог разлога (ученици који не уче одређени страни језик), а напољу су лоши временски услови или мрак, радник обезбеђења дозвољава да бораве у улазном холу, при чему прати и стара се да се, при том, не ремети наставни процес.
8.      Ученике који имају час физичког васпитања, а напољу су лоше временске прилике, радник обезбеђења може да остави да чекају следећи час у улазном холу, али само под условом да не ремете рад других ученика.
9.      Радник обезбеђења је дужан да у току часа, најмање једном, обиђе школско двориште и из њега удаљи сва трећа лица која ремете дисциплину и ометају рад у школи.
10.  Радник обезбеђења је дужан да непосредно пре краја свог радног времена закључа улазну капију у школском дворишту.